אגרת שר החינוך למנהלים לפתיחת שנת הלימודים
פורסם: 14:17 (05/09/17) שוש יפת
ירושלים, ט' אלול תשע"ז
31 אוגוסט, 2017מנהלות ומנהלים יקרים,

זו השנה השלישית בה אני זוכה לפתוח שנת לימודים יחד איתכם, ואני מודה שאני מתרגש בכל פעם מחדש.

פתיחת שנת לימודים דומה בעיניי לראש השנה: תחושה של חג, מחשבה על כל פרט, משהו חדש, אחר, נקי יותר. כל כך הרבה פעמים כבר פתחתם שנת לימודים כמורים וכמנהלים, ובכל זאת, הכניסה הזו לבית הספר בבוקר ה - 1.9 מרגשת ושונה.

רציתי לשתף אתכם ברושם העמוק שהותרתם בי. זו הפעם השלישית שאני זוכה להיפגש עם כולכם בכנסי המנהלים ערב פתיחת השנה, בנוסף לאינספור מפגשים שלי איתכם בשטח בבתי הספר - לאורך השנה. אני יודע היום, יותר מתמיד, שמדינת ישראל זכתה במנהלות ומנהלים מעולים.

משהו במונח "מנהל" מקטין את מה שאתם באמת. אתם המנהיגים השקטים של החברה הישראלית. מי שמחפש סיבה לאופטימיות, כדאי שייכנס לבתי הספר ויפגוש אתכם. אין ערובה טובה יותר לעתיד ילדי ישראל ועתיד החברה הישראלית מכם, המנהלים.

אני יודע כמה קשה עבדתם גם במהלך החופשה. אני יודע שאתם לא מרפים עד שאתם יודעים שכל מורה שובץ, ושכל תלמיד מסודר ומוכן. אני יודע כל זאת, וכל כך גאה בכם.

בשנתיים וחצי החולפות פעלנו רבות במטרה לשפר את המערכת ולהיטיב את התנאים להוראה. כל מה שעשינו עשינו בעצה אחת איתכם ובשיתוף פעולה איתכם. יחד צמצמנו את תקן הכיתות בבית - הספר היסודי והורדנו את מספר התלמידים בכיתה ל- 27 בממוצע. הובלנו יחד רפורמה שהפכה את המגמה בתחום לימודי המתמטיקה והמדעים. בנינו יחד את התמונה החינוכית ושינינו את אופן ההערכה של בית הספר מחד מימדי לאשכול רחב, הרואה ערכים לצד מצויינות לימודית, המכיר ומוקיר את המאמץ שלכם למניעת הנשירה, ועוד.

יותר מכל ביקשתי ללמוד מכם, לשמוע אתכם. כשחשתי שאתם שבעים ממהפכות ורפורמות, התחייבתי בפניכם ליציבות במערכת, ולכך אנחנו מכוונים כל העת.

אתם ראויים ליותר: לתנאים הולמים יותר, לתנאי העסקה טובים יותר, ובעיקר אתם ראויים ליחס טוב יותר. משימתי הגדולה מכל היא להיות לכם לשופר. אני רוצה שכל אב ואם בישראל ידעו כי בחדרי המנהלים בבית הספר נמצאים טובי המנהיגים ושבחדרי המורים נמצאים אנשים שבחרו להקדיש את כל זמנם למען ילדיי ישראל, והם ראויים וטובים מאד לכך.

מנהלים יקרים, כאב, כאזרח וכשר חינוך אני סומך עליכם ויודע כי גם השנה ילדיי ישראל מופקדים בידיים הטובות ביותר.

ועוד בקשה אחת לי אליכם, למדו את המורים והתלמידים ליזום. עודדו כל מחשבה או רעיון, גרמו להם להאמין שהם יכולים, אַתגרו אותם להתאמץ יותר, כל אחד וחזקתו
שלו - מי בכדור, מי בריקוד, מי במעבדה ומי בהיסטוריה. העולם החדש שייך ליזמים, ואנחנו צריכים להוביל לכך.

מאחל לכל אחת ואחד מכם שנת לימודים פורייה ומוצלחת,
נפתלי בנט,
שר החינוך